KIRIK HAVALAR
GÖKTE UÇAN HUMA KUŞU


Repertuar No
642 
Yöresi- İli
İlçesi- Köyü
-  
Kaynak Kişi
Derleyen
Notaya Alan
İcra Eden
 
Makamsal Dizi
Konusu - Türü
Karar Sesi
La 
Bitiş Sesi
La 
Usül
7/8 
En Pes Ses
La 
En Tiz Ses
Mi 
Ses Genişliği
12 Ses 
Youtube Linki
 
TÜRKÜNÜN SÖZLERİ

GÖKTE UÇAN HUMA KUŞU
NE BİLİR DALIN KIYMATIN
GARGAYI KONDURMAN DALA
NE BİLİR GÜLÜN KIYMATIN

ÇİFT SÜRÜP EKİN EKMEYEN
MEYDANA SOFRA DÖKMEYEN
ARININ KAHRIN ÇEKMEYEN
NE BİLİR BALIN KIYMATIN

MENCİLİSTEN SÖZ ATANLAR
GERÇEĞE YALAN KATANLAR
SONRA BEYLİĞE YETENLER
NE BİLİR ELİN KIYMATIN

MENCİLİS : Meclis

 

TÜRKÜNÜN ÖYKÜSÜ

     "Gökte Uçan Huma Kuşu" türküsünün hikayesini ve yaşanan olayları saz şairi Aşık Baran şöyle anlatır;
     "Boran, Irışvanoğlu Bey'in yeğinidir. Hikayede geçmişi şöyle başlar.
     Boran'ın annesi Kınalı Hatun, Irışvanoğlu'nun kız kardeşidir. Irışvanoğlu, Kınalı Hatun'u, kölesi Öksüz Yakup ile uygun olmayan bir şekilde görür. Bu olayı kapatmak için Kınalı Hatun'u ilk taliplisine verir. Kına yakma hazırlığı yapılırken, yanlarından uzaklaştırılan sevgilisi Öksüz Yakup'a bir dere kenarında tesadüfen tanıştığı Çerciden yardım gelir. Kınalı Hatun ile Öksüz Yakup, o yörelerden kaçarak Antep İli'nde mağara tipi bir evi mekan tutarlar. 
     Kıt kanaat geçinmektedirler ama mutludurlar. Bu birliktelikten Boran isimli bir erkek çocukları olur. Boran, 6 aylıkken babası Öksüz Yakup vefat eder. Komşularının yardımı ile yaşarken, Boran 5 - 6 yaşlarına geldiğinde annesi Kınalı Hatun'u da kaybeder. Kınalı Hatun'un üzerinden "Ben Irışvanoğlu'nun bacısı Kınalı Hatun'um. Bu kağıtla kardeşime haber verin" yazılı bir not çıkar. Komşuları bu bilgilenme üzerine Kınalı Hatun'a görkemli bir cenaze merasimi yapar. Onu defnederler. 
     Kınalı Hatun ve Boran hakkında bilgilenen Irışvanoğlu yeğeni Boran'ı bulamaz. Boran 12 yaşına kadar Antep'te çobanlık yapar. Bu arada saz çalmasını da öğrenir. Sazıyla, yaşamış olduğu olayları ve bu olaylardan verebileceği göndermeleri çevreye söylemeye başlar. Bu arada dünyalar güzeli Küpeli Hanıma'da sevdalıdır. Fakat onunla birleşmesi mümkün değildir. Boran, dayısı Irışvanoğlu Bey ile görüşür ve onun da yardımı ile sevdiğine kovuşur. "Gökte Uçan Huma Kuşu" türküsü O'nun en belirgin türküsüdür. Ve bir halk hikayesinde türküleşmiştir.
     ( Kaynak : Aşık baran)

Salih TURHAN - Abuzer AKBIYIK - Sabri KÜRKÇÜOĞLU / Notalarıyla Türkülerimiz ve Hikayeleri, C 2, İstanbul 2003.